Zobacz, co o książce mówią inni himalaiści

Kinga Baranowska

„To opowieść o marzeniach i poszukiwaniach: celu w życiu, szczęścia, sensu, siebie... Bohaterowie szczerze dzielą się z nami czymś bardzo osobistym. Ta książka wciąga już od pierwszych stron. Bardzo Wam ją polecam.”

Krzysztof Wielicki

„Takiej wiedzy o Leszku i Marku nam brakowało. Odkrywają swoje drogi na szczyt i choć ich pasje trochę się różnią, łączą je podobne emocje. Dziś dopiero poznaję, jak Leszek trafił na ścieżkę górską, mimo że znamy sie jak łyse konie!”

O przyjaźni

Himalaista i polarnik. Bankowiec i filozof. Pragmatyk i marzyciel. Dwóch ludzi o różnych charakterach, których do działania napędza podobna pasja, choć w odmiennych odsłonach. Co sprawiło, że pewnego letniego dnia 1999 roku Leszek Cichy i Marek Kamiński, nie znając się wcześniej, podjęli decyzję o wspólnej wyprawie na najwyższy szczyt najzimniejszego kontynentu naszej planety? Wydaje się, że najprostsza odpowiedź pasuje tu najlepiej –potrzebowali siebie nawzajem. Jak się z czasem okazało, bardziej niż początkowo zakładali. To pierwsze spotkanie przerodziło się w wieloletnią przyjaźń i zaowocowało trwałą współpracą na polach podróżniczym oraz zawodowym.

O podobieństwach

Gdy prześledzi się życiorysy podróżników, obok wspomnianych różnic osobowościowych można znaleźć całkiem sporo podobieństw. Ich odkrycie sprawiło niespodziankę samym bohaterom. Jak choćby fakt, że jeszcze będąc dziećmi, obaj zaznali znacznej swobody, ale i samodzielności, często zmieniali szkoły, a w młodości obaj bez powodzenia próbowali zostać marynarzami. Nie ulega jednak wątpliwości, że tym, co łączy ich w sposób szczególny, jest pragnienie eksploracji najbardziej odległych i niedostępnych miejsc świata. Najsłynniejsze w tej kategorii są trzy bieguny Ziemi, czyli trzy punkty globu o skrajnym położeniu geograficznym: biegun północny, biegun południowy i symboliczny trzeci biegun, najwyższy ziemski szczyt – Mount Everest.

O adrenalinie

Po co oni tam poszli? Jaki jest sens ryzykowania życia dla wyczynu? Odpowiedzi słyszano już różne, a ta najsłynniejsza padła z ust George’a Mallory’ego, który zapytany o to, dlaczego chce wejść na najwyższą górę świata, oznajmił: „Ponieważ istnieje”. Możliwe, że nie sposób racjonalnie wytłumaczyć, jaka siła pcha ludzi ku ekstremum, i to nie zdrowy rozsądek sprawia, że podejmują skrajnie wymagające wyzwania (choć jest niezwykle przydatny w ich realizacji). Znalezienie się w sytuacji granicznej, między możliwością utraty życia a szansą na jego zachowanie, zmusza człowieka do odrzucenia bagażu zbędnych myśli i bycia „tu i teraz”, co jest stanem pożądanym i jednocześnie trudno osiągalnym w tak zwanym codziennym życiu.

Julia Hamera, Leszek Cichy, Marek Kamiński

Autor:

Julia Hamera, Leszek Cichy, Marek Kamiński

Leszek Cichy himalaista, wspina się od grudnia 1969 roku. Od 1974 roku odbył kilkanaście wypraw w Himalaje i w Karakorum, i kilkadziesiąt w inne góry świata. Uczestnik czterech wypraw na K2. W tym pierwsza wyprawa zimowa, kierowana przez Andrzeja Zawadę, zimą 1987/1988. 17 lutego 1980 roku wraz z Krzysztofem Wielickim dokonał pierwszego wejścia zimowego na Mount Everest. W kolejnych latach, jako pierwszy Polak, skompletował Koronę Ziemi. Zawodowo – geodeta, wykładowca akademicki, bankowiec i finansista. Od dwudziestu lat członek Kapituły Kolosy, nagród podróżniczych, wręczanych każdego roku w Gdyni, w marcu. Cały czas zafascynowany urokiem Gór, dalej wspina się, podróżuje i realizuje swoje Marzenia. Marek Kaminski filozof, pisarz, polarnik i podróżnik, legendarny zdobywca obu biegunów Ziemi w ciągu jednego roku, wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Twórca nowatorskiej Metody Biegun, która stanowi podwaliny wielu prowadzonych przez niego projektów. Prowadzi pionierskie i uważne społecznie ekspedycje. Założyciel Fundacji Marka Kamińskiego oraz inicjator programów Walk4Life i Life Plan. Obecnie pracuje nad innowacyjną wyprawą dookoła świata AI No Trace Expedition, której ideą jest wykorzystanie sztucznej inteligencji w promowaniu odpowiedzialnej troski o klimat na Ziemi. Julia Hamera absolwentka studiów międzynarodowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Od 2009 roku związana zawodowo z Telewizją Polsat. Autorka książki Niech żyje Nam o mistrzu wschodnich sztuk walki.

Takiego duetu jeszcze nie było. Himalaista, pierwszy zimowy zdobywca Everestu i ekstremalny polarnik w jednej książce opowiadają o przygodach na granicy życia i śmierci, ryzyku, adrenalinie i o wyczynach, których nikt już nie powtórzy. Jako pierwsi szli tam, gdzie nie był nikt inni. Niezwykła opowieść polskich zdobywców.

Czytaj dalej
Julia Hamera, Leszek Cichy, Marek Kamiński
Książka

Patroni medialni

Julia Hamera:

"Moc przyciągania trzech biegunów Ziemi doprowadziła do tego, że po latach od ich zdobycia dwóch podróżniczych herosów połączyło siły, żeby towarzyszyć sobie nawzajem w realizacji dalszych zamierzeń. Zapisem owej historii jest ta książka."

Książka